Jak vybrat bezdrátová sluchátka?
Kdo by se chtěl otravovat s kabely? Bezdrátová sluchátka jsou ideálním společníkem na cesty, ale také při sportu nebo pracovních hovorech. Dávají vám absolutní svobodu pohybu při poslechu hudby nebo telefonování. Zjistěte, jak vybrat bezdrátová sluchátka.
Nejlépe hodnocená bezdrátová sluchátka
Poslouchejte bez drátů
Největší výhodou bezdrátových sluchátek je, že vám nikde nepřekáží kabel. Absence kabelu ale určitě neznamená, že se musíte spokojit s horší kvalitou zvuku. Bezdrátová sluchátka pro běžné uživatele dosahují stejné kvality jako drátové modely, jen musíte počítat s tím, že si za srovnatelnou kvalitu o něco připlatíte.
Bát se nemusíte ani krátké výdrže baterie. Standardem jsou bezdrátová sluchátka, která vydrží až 12 hodin na jedno nabití. Čas od času si ale na nabití sluchátek musíte přece jen vzpomenout, jinak by vás výpadek zvuku mohl překvapit v nejméně vhodnou chvíli.
Jak vybrat technologii bezdrátových sluchátek?
Bezdrátová sluchátka se liší technologií, která se využívá pro přenos zvuku bez nutnosti připojení kabelu. Každá z nich má své výhody a nevýhody.
True Wireless sluchátka
V překladu „opravdu bezdrátová“ sluchátka nabízí přesně to, co jejich název slibuje. Jedná se o sluchátka, která nemají vůbec žádný kabel nebo konstrukci přes hlavu, a to ani pro propojení obou částí. Vyrábí se jako samostatná bezdrátová sluchátka do uší ve formě pecek nebo špuntů, díky tomu získáte při poslechu maximální pohodlí.
Tvar True Wireless sluchátek je vyvíjen s důrazem na ergonomii a pohodlné usazení v uších. Nemusíte se bát, že vám sluchátko vypadne například při sportu. Naopak, přesně pro tyto příležitosti byla vyvinuta – jsou ideální jako bezdrátová sluchátka na běhání. I přes malou velikost nabízí dlouhou výdrž na jedno nabití. Většina modelů se prodává s praktickým pouzdrem, do kterého sluchátka snadno složíte na cesty, ale zároveň slouží pro nabíjení. Nevýhodou sluchátek True Wireless je vyšší cena. Asi nejznámější model jsou bezdrátová sluchátka Apple, neboli AirPods.
Bezdrátová Bluetooth sluchátka
Bluetooth bezdrátová sluchátka patří k nejoblíbenějším modelům, díky tomu je pořídíte za výhodnou cenu. Snadno je připojíte k jakémukoliv zařízení využívající Bluetooth technologii, proto se hodí například jako bezdrátová sluchátka k mobilu. Vyznačují se kvalitním zvukem a širokou škálou provedení. Na trhu je najdete jako bezdrátová sluchátka přes hlavu, či ve formě špuntů nebo pecek propojených krátkým kabelem. Stejně tak můžete vybírat z široké nabídky konstrukce a výdrže baterie i přes 20 hodin.
Nevýhodou Bluetooth sluchátek je kratší dosah (asi 10 metrů) a horší přenos signálu přes překážky. Někdy může docházet také k nepatrnému zpoždění zvuku. Pokud chcete připojit bezdrátová sluchátka s Bluetooth k televizi nebo stolnímu počítači, budete většinou potřebovat adaptér.
Bezdrátová sluchátka radiová/radiofrekvenční
Bezdrátová sluchátka mohou využívat pro přenos zvuku i radiové vlny. Radiofrekvenční sluchátka se vyrábí s USB vysílačem nebo s vysílací stanicí, která se připojuje pomocí USB, optického kabelu nebo jacku. Největší výhodou tohoto typu bezdrátových sluchátek je velký dosah, a to až 100 metrů. Navíc si výborně poradí i s překonáním fyzických překážek, a tak můžete poslouchat klidně na druhé straně zdi.
Vysílač radiofrekvenčních sluchátek se nejčastěji připojí pomocí USB portu, proto jsou ideální pro poslech zvuku z notebooku či počítače, ale využijete je také jako bezdrátová sluchátka k televizi. Nevýhodou je jejich omezené provedení – dostupné jsou pouze modely přes hlavu.
Provedení bezdrátových sluchátek
Při výběru provedení bezdrátových sluchátek je dobré nejdříve zvážit, při jakých příležitostech je budete používat. K poslechu hudby, hraní her nebo při sportu? Podle toho zvolte provedení a tvar sluchátek.
Bezdrátová sluchátka – špunty nebo pecky
Špunty a pecky patří mezi intraaurální sluchátka, to znamená, že se vkládají přímo do uší. Díky tomu lépe izolují okolní zvuky a umožňují nerušený poslech hudby. Bezdrátové špunty nebo pecky jsou nejlepší volbou pro cestování – snadno je složíte a nezaberou vůbec žádné místo. Na druhou stranu si dejte pozor, ať je někde nezapomenete. Díky malé velikosti je snadno přehlédnete.
Chodíte běhat a chcete mít v uších stále svoji oblíbenou hudbu? Pak sáhněte po bezdrátových špuntech. Díky svému tvaru a gumové vycpávce v uchu dobře sedí a nevypadnou ani při sportovní aktivitě. Pro ještě lepší usazení v uchu si pořiďte model s klipem na uši.
Bezdrátová sluchátka přes hlavu
Pokud je u vás na prvním místě kvalita zvuku, jsou pro vás pravou volbou bezdrátová sluchátka přes hlavu. Vyrábí se v provedení na uši nebo kolem uší. Druhý jmenovaný typ, nazývaný také circumaurální sluchátka, nabízí výbornou zvukovou izolaci, protože zcela obepíná celé ucho. Proto jsou oblíbená jako bezdrátová herní sluchátka.
Nevýhodou bezdrátových sluchátek přes hlavu je jejich větší velikost a horší skladnost. Některým uživatelům se mohou zdát těžká a při delším nošení způsobují pocení. Na druhou stranu se jedná o pohodlnější řešení, pokud nesnášíte dávat si sluchátka přímo do uší.
Další parametry bezdrátových sluchátek, které byste měli zohlednit
Pozornost věnujte také citlivosti bezdrátových sluchátek, která se uvádí v dB/Wm. Čím vyšší je citlivost sluchátek, tím přesnější je přehrání zvuku. Zároveň budou vaše sluchátka hrát hlasitěji. To uvítáte u méně výkonných zdrojů, jako jsou mobilní telefony nebo přenosné přehrávače, pro které je optimální citlivost alespoň 100 dB/Wm.
Na hlasitost bezdrátových sluchátek má vliv také impedance udávaná v ohmech. Zjednodušeně řečeno platí, že čím je hodnota impedance (neboli odporu) nižší, tím méně výkonný zdroj zvuku dokáže měniče ve sluchátkách rozhýbat. Pokud si tedy pořizujete bezdrátová sluchátka k mobilu, měla by být hodnota impedance nižší než 100 ohmů.
Bezdrátová sluchátka můžete vybírat i podle frekvence. Průměrná sluchátka reprodukují frekvenci od 20 Hz do 20 tisíc Hz. S frekvencí pod 20 Hz se setkáte jen málokdy, ale pokud ano, budou sluchátka lépe reprodukovat basy. Správně by měl výrobce uvádět frekvenci včetně útlumu (tolerance) – dobrá hodnota je útlum ± 3 dB, ale častěji se setkáte spíše s ± 10 dB. To značí, že některé z udávaných frekvencí budou hrát výrazně hlasitěji a jiné naopak tlumeněji.
Zjistěte, jaké další parametry při výběru sluchátek zohlednit.
Příslušenství a doplňky pro bezdrátová sluchátka
Mezi nejoblíbenější doplňky patří jednoznačně mikrofon. Bezdrátová sluchátka s mikrofonem využijete pro pracovní schůzky, při online vzdělávání, nebo hovorech s přáteli či rodinou. A herní bezdrátová sluchátka s mikrofonem jsou nezbytnou výbavou pro in-game komunikaci. Mikrofon může mít několik provedení:
-
integrovaný – je součástí sluchátek, proto příjem zvuku není tak kvalitní,
-
odnímatelný – lze ho ze sluchátek zcela sundat,
-
sklápěcí – je možné jej sklopit, aby nepřekážel,
-
vysouvací – při použití ho vysunete a poté opět zasunete do sluchátek přes hlavu,
-
na kabelu – oblíbená varianta u pecek a špuntů.
K bezdrátovým sluchátkům si můžete dokoupit také další příslušenství, například nabíjecí stanice, stojany nebo pouzdra pro jejich bezpečné uložení.
Cena bezdrátových sluchátek se hodně liší
Cena bezdrátových sluchátek se odvíjí nejen od parametrů, ale také od výrobce. Bezdrátové modely nabízí nejen dlouhodobě etablované značky jako Sony, Philips nebo JBL, ale i výrobci mobilních telefonů – třeba Apple, Huawei nebo Xiaomi. Základní bezdrátová sluchátka pořídíte za pár stovek, pokud hledáte opravdu kvalitní zvuk, připravte si několik tisíc korun.
-
Cena do 500 Kč: V nejlevnější cenové kategorii najdete základní modely bezdrátových špuntů a pecek. Pokud nepoužíváte sluchátka příliš často a nepotrpíte si na perfektní zvuk, budou vám stačit. Nečekejte velkou výdrž baterie, levná bezdrátová sluchátka zvládnou na jedno nabití jen pár hodin.
-
Cena 500–1000 Kč: Za cenu okolo tisícovky už pořídíte solidní bezdrátová sluchátka. Počítejte s levnějšími materiály – hlavně plasty, na druhou stranu to některým modelům nemusí ubírat na pohodlnosti.
-
Cena 1000–3000 Kč: V tomto cenovém rozpětí dostanete kvalitní bezdrátová sluchátka s čistým zvukem a výdrží baterie v řádech desítek hodin. Také použité materiály bývají kvalitnější a sluchátka si můžete lépe nastavit na míru. Kdo hledá pohodlí a bez sluchátek neopustí dům, měl by hledat minimálně v této cenové kategorii.
-
Cena nad 3000 Kč: Sem patří sluchátka pro hudební fajnšmekry, hráče a sportovce. Za cenu mezi pěti až sedmi tisíci pořídíte špičková True Wireless sluchátka od značek Apple nebo Sony. U sluchátek přes hlavu se můžete těšit na kvalitnější zpracování, stylový design a příjemnější materiály, třeba pravou kůži.
Nejlepší bezdrátová sluchátka musí vyhovovat vašim potřebám
Mezi další důležité aspekty při výběru bezdrátových sluchátek patří výdrž baterie, použité materiály, možnost přizpůsobení velikosti podle vašich uší nebo hlavy, ale také ovládání – třeba Apple AirPods nabízí zajímavou funkci zapnutí sluchátek při vložení do ucha.
Pokud je pro vás rozhodující design nebo barva sluchátek, nakonec se rozhodnete podle toho, jak se vám daný model líbí a je to naprosto v pořádku – bezdrátová sluchátka by měla především vyhovovat vašim potřebám. Při výběru bezdrátových sluchátek se nechte inspirovat na webu AVmania.cz.